Do kiedy można wycinać drzewa?
Drzewo bez pozwolenia można usunąć, jednak trzeba pamiętać o kilku kwestiach formalnych, a także terminach. Warto więc dokładnie sprawdzić, kiedy i w jakich sytuacjach jest to możliwe. Dzięki temu dostosujesz się do przepisów ustawy o ochronie przyrody i unikniesz potencjalnych kar za bezprawne usuwanie drzew i krzewów.
Drzewa można wycinać na własnej działce poza okresem lęgowym ptaków, czyli od 15 października do końca lutego. Możesz wtedy usunąć drzewo na własnej działce zgodnie z prawem, bez żadnych konsekwencji. Wyjątek stanowią drzewa i krzewy, na których znajdują się ptaki objęte ochroną – w takiej sytuacji zakaz wycinki obowiązuje przez cały rok. Dlatego jeszcze przed przystąpieniem do prac, powinieneś sprawdzić, czy na terenie Twojej nieruchomości nie bytują gatunki ptaków objętych ochroną – wykaz znajdziesz w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.
Czy można dokonać wycinki drzewa lub krzewu na własnej posesji poza okresem lęgowym?
Tak, ale z uwagi na okres lęgowy ptaków należy bardzo uważać. Wycinka drzew na własnej posesji jest możliwa również w okresie od 1 marca do 15 października, ale tylko wtedy, gdy nie spowoduje ona naruszenia zakazów wobec gatunków chronionych.
Jakie są kary za niedotrzymanie terminu wycinania drzew i krzewów?
Złamanie zakazów dotyczących gatunków chronionych może być bardzo kosztowne w skutkach. Zgodnie z art. 131 pkt 14 ustawy o ochronie środowiska zostaniesz ukarany grzywną, a nawet aresztem.
Czy można wycinać drzewa na własnej posesji bez zezwolenia albo na zgłoszenie do urzędu?
W niektórych przypadkach niezbędne będzie uzyskanie zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu. Dotyczy to przede wszystkim konkretnych gatunków drzew. Zanim więc zdecydujesz się na wycinkę, zmierz obwód pnia drzewa na wysokości 5 cm nad ziemią oraz zweryfikuj jego gatunek.
Zezwolenie na wycinkę nie jest potrzebne w sytuacji, gdy obwód pnia drzewa nie przekracza:
- 80 cm (w przypadku drzew, takich jak topola, wierzba, klon jesionolistny i klon srebrzysty);
- 65 cm (w przypadku drzew, takich jak kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa i platan klonolistny);
- 50 cm (w przypadku pozostałych gatunków drzew).
Warto również pamiętać, że wyciąć bez zezwolenia można drzewa i krzewy owocowe, krzewy rosnące w skupisku o powierzchni do 25 m2 a także takie, które złamały się lub wywróciły.
W pozostałych przypadkach, a także w sytuacji, gdy wycinka jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej albo drzewo rośnie na terenie nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków, nie możesz wyciąć drzewa bez pozwolenia.
Pamiętaj!
Chcąc usunąć drzewo albo krzewy, zezwolenie nie zawsze będzie konieczne. Często wystarczy samo zgłoszenie wycinki do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
- Zgłoszenie wycięcia drzew (osoby fizyczne) *wniosek
- Zezwolenie na usunięcie drzew (podmioty) *wniosek
Miejsce załatwienia:
pokój nr 108 na I piętrze budynku Urzędu Gminy w godzinach pracy urzędu
Potrzebne dokumenty:
- wypełniony wniosek o wydanie zezwolenia na wycięcie drzew
- kserokopia mapy z zaznaczeniem drzew do usunięcia
- ksero dokumentu własności
Opłata: zwolnione z opłaty skarbowej
Termin załatwienia: do 30 dni.