Rolnictwo stanowi kluczowy sektor gospodarki, a praca rolnika wiąże się z różnymi zagrożeniami, zwłaszcza podczas pracy z substancjami niebezpiecznymi. Niebezpieczne substancje, które spotykane są w środowisku pracy rolnika to m. in. środki ochrony roślin, nawozy i paliwa. Preparaty te zawierają wiele substancji toksycznych. Obserwowana w ostatnich latach intensyfikacja produkcji rolnej, zmiana w technologii uprawy roślin i hodowli zwierząt spowodowały, że substancje niebezpieczne są magazynowane i stosowane w dużych ilościach. Używanie, transportowanie czy magazynowanie ich w niewłaściwy sposób może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt oraz negatywnie wpływać na środowisko naturalne. Substancje te mogą wnikać do organizmu przez układ oddechowy, pokarmowy, oczy i skórę. Skutkiem nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas stosowania substancji niebezpiecznych są ostre zatrucia wywołane jednorazowym wchłonięciem dużej dawki preparatu. W innych przypadkach może dochodzić do przewlekłych zatruć, powstających na skutek kumulowania się w organizmie małych dawek substancji niebezpiecznych przez dłuższy czas. Problemy zdrowotne pojawiają się nawet po upływie kilku czy kilkunastu lat i bywają trudne do identyfikacji i powiązania objawów z ekspozycją na działania szkodliwych substancji w przeszłości.
W celu popularyzowania wiedzy dotyczącej zapobiegania skutkom niewłaściwego stosowania i magazynowania w gospodarstwie rolnym niebezpiecznych substancji Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego prowadzi kampanię prewencyjną pod hasłem: „Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami”. .
Poprzez kampanię „Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami” Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego włącza się w upowszechnianie wśród mieszkańców wsi wiedzy o zagrożeniach związanych z transportem, magazynowaniem i stosowaniem tych substancji, a także sposobach ochrony środowiska naturalnego.
10 PODSTAWOWYCH ZASAD BEZPIECZNEGO STOSOWANIA NIEBEZPIECZNYCH SUBSTANCJI:
- Pozyskuj niebezpieczne substancje zgodnie z prawem, z legalnych źródeł.
- Zapoznaj się z etykietą produktu i stosuj się do zamieszczonych tam zaleceń.
- Magazynuj niebezpieczne substancje zgodnie ze wskazaniami producentów i dostawców, w odpowiednich miejscach i na właściwym podłożu, z dala od źródeł wody, oddziaływania skrajnych temperatur, promieni słońca i opadów atmosferycznych.
- Oznakuj miejsca przechowywania niebezpiecznych substancji.
- Ogranicz dostęp do niebezpiecznych substancji osobom postronnym, np. dzieciom.
- Wykorzystuj niebezpieczne substancje zgodnie ze wskazaniami i w dawkach zalecanych przez producenta.
- Stosuj środki ochrony indywidualnej podczas kontaktu z substancjami niebezpiecznymi.
- Po użyciu niebezpiecznych substancji zutylizuj ich resztki wraz z opakowaniem zgodnie z instrukcją.
- Informuj osoby postronne o miejscach, w których zastosowano niebezpieczne preparaty.
- Poznaj zasady postępowania na wypadek przypadkowego spożycia, kontaktu oraz zatrucia niebezpieczną substancją.
Weź udział w kampanii!!
Jeśli jesteś rolnikiem, pobierz listę kontrolną i sprawdź, czy Twoje gospodarstwo jest bezpieczne.